Logo Teáter komika - divadelná maska bez popisu

Otázky (bytia)

Na počiatku všetkého bol sen. Presnejšie, akýsi dojem zo sna. Telo. Ženské telo. Žena. Matka. Príroda.

V tomto popise vám priblížime časť uvažovania autorov o projekte Otázky (bytia). Nemá však slúžiť ako návod. Väčšmi ako slovám dôverujte pri zhliadnutí inscenácie vlastnej intuícii. Je správna.

Roman Poliak, režisér: „Na počiatku všetkého bol sen. Presnejšie, akýsi dojem zo sna. Telo. Ženské telo. Žena. Matka. Príroda. Ako črepiny rozbitého skla. Viete, že spolu vytvárajú jeden obraz, no niektoré kúsky vám chýbajú.“

Inscenácia nevychádza z klasickej divadelnej predlohy ani režijného postupu. Použitý materiál je výsledkom výskumu a tvorby samotných autorov. Účinkujúce neznázorňujú konkrétne postavy, na javisku sú samy sebou. Postavy len napodobňujú, citujú ich za účelom vykreslenia svojho vzťahu a postoja.

Ústrednou témou je materstvo. Vrstvením vybraných asociácií otvárame dvere divákovi, ktorý sa stáva spolutvorcom, pozoruje uvažovanie o materstve v najširších možných významoch, ale popri tom napĺňa obrazy aj svojim cítením, myslením, presvedčením. Vzťahy: medziľudský, sesterský, dcéra-matka, matka-matka, človek-Matka.

Ženskosť, samotná podstata ženskosti, civilizačná predstava ženskosti, biblické vnímanie ženskosti.

A potom otázky. Kto som? Ako som prišiel na tento svet? A prečo som naň prišiel ja a práve takto? Kto je matka? Môžem byť iná ako moja matka? Chcem byť iná ako moja matka? Je byť ženou prekliatím? (Eva odtrhla jablko zo stromu poznania, Eva je stvorená z malej časti Adama, je teda menšou ako on? Nie je však na počiatku všetkého žena – Matka?)

koncept: Roman Poliak, Vanesa Hagyungová, Naďa Gášeková
réžia: Roman Poliak
dramaturgia a hudobná dramaturgia: Renata Jurčová
účinkujú: Vanesa Hagyungová, Naďa Gášeková
technická spolupráca: Petra Pastierová
kostýmy: Lukáš Krnáč
vizuál: Peter Podolský
hudobná úprava: Roman Poliak
hudba: Patricia, Moon ate the dark, Alt-j, Loscil
nahrávka: Petronela Hagyungová, Lilien Petrová, Roman Poliak
inšpiračné zdroje: motívy básní Warsan Shire, skutočné príbehy, rozhovory, skúsenosti

Podrobnejšie informácie

Zaujala Vás naša ponuka, potrebujete podrobnejšie informácie, máte záujem o predstavenie?

Renata Jurčová
+421 949 266 258
renata@teaterkomika.sk

Fotogaléria

Videozáznam

×

Neustále sa snažíme zdokonalovať webstránky teaterkomika.sk aj pomocou súborov cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac o cookies